Тапас (Tapas) – це одна з п’яти ніям, що разом утворюють другий ступінь Аштанга йоги згідно Йога Сутр Патанжалі. Ніями – це рекомендовані правила, дотримання яких веде до досягнення внутрішнього спокою та рівноваги. Дослівно “тапас” означає “пекти” або “палати”. В йозі ж це поняття вживається для позначення “палаючого бажання” розвиватись на шляху йоги. Це поняття стосується і виховання у собі самодисципліни та внутрішньої сили, щоб з допомогою сили волі робити те, що необхідно для здійснення змін, які стимулюватимуть наш особистий розвиток.
У нашому сучасному житті так багато різних речей, котрі відволікають нас від регулярної щоденної практики йога-асан. Це і робочі справи, і сімейні обов’язки, і відпочинок з друзями, ну і просто відпочинок на дивані – усі вони є важливими аспектами збалансованого життя. Проте ключовим словом тут є збалансоване, однак часто ми порушуємо цей баланс, дозволяючи роботі, родині, соціальному життю, телевізору чи навіть Фейсбуку захопити увесь наш час. Як результат, у нас не залишається часу на практику йоги. Тут також виникає почуття власної “важливості”. Ми думаємо, що якщо у нас є важливі справи, то ми самі стаємо важливими особами. Ось чому інколи корисно відстежувати, а на що ж в дійсності ми витрачаємо наш час, і чи справді ми присвячуємо своє дорогоцінне життя тим речам, котрі дійсно важливі.
Linda Munro
Пропрацювавши довший час у індустрії моди, я зрозуміла одну річ – незамінних працівників немає – будь-кого на будь-якій роботі чи посаді можна замінити. Навіть коли мова іде про дуже талановитих людей, котрих обожнюють та боготворять – з часом їх теж забувають, і приходить черга нових кумирів та нових улюбленців публіки. Так само швидко забуваються і втрачають цінність ті сумлінні працівники, котрі роками професійно виконували свою роботу. І дуже сумно спостерігати, як з приходом нового керівника та його команди, стають непотрібними ті, хто повністю віддавали себе роботі. Те ж можна сказати і про родину, у котрій, на мою особисту думку, особливо важливо підтримувати баланс у відносинах і час від часу робити перерву та занурюватись у свій власний внутрішній світ і спостерігати за тим, що ж там відбувається. Інакше важко, чи навіть неможливо, бути по-справжньому присутнім в особистих стосунках. Коли ваші близькі потребують вас, часто ви є фізично з ними, але чи справді ви є з ними у той час?
Ми – соціальні істоти, і нам необхідно мати коло друзів. Але, як і з родиною, нам потрібно вчитись бути по-справжньому присутніми, коли наші друзі того потребують. Ну і, звичайно, нам слід будувати такі дружні стосунки, котрі нас розвивають і приносять радість, а не виснажують. І, на останок, декілька слів про те, що я люблю називати “година для лінощів”. Не плутайте, будь ласка, з лінню. Під “годиною для лінощів” я маю на увазі час, який нам потрібен, щоб підзарядитися. Читайте надихаючі книжки, дивіться фільми, валяйтеся в ліжку допізна недільним ранком, готуйте улюблені страви або печіть смаколики. Не позбавляйте себе цих “дрібниць”. Але проаналізуйте, чи це дійсно заряджає вас енергією чи навпаки знесилює (як наприклад, бездумний перегляд ТВ програм чи “сидіння” в інтернеті за безплідним віртуальним спілкуванням). Мало що так ефективно “заряджає” нас на тілесному, розумовому та духовному рівнях, як йога (тут мова йде про усі форми йоги: медитацію, пранаяму, асани, мантри і т.д). Ніхто не може практикувати йогу за вас — лише ви самі можете “за вуха” притягнути себе на килимок для практики йоги. Учителі можуть вас скеровувати та надихати, але практику йоги повинні виконувати ви самі. Послідовно, безперервно та протягом довгого часу.
Підсумовуючи, я гарантую, що, практикуючи йогу з палаючою жагою до саморозвитку та трансформації, ви зможете усього досягти! Магічна сила Аштанга йоги полягає у тому, що, якщо практикувати з нестримним, палаючим бажанням прогресувати на шляху йоги, то така практика покращить усі аспекти вашого життя. Тому кожного ранку, коли ваша нога ступає на йога мат, коли ви виконуєте свою практику, ви одночасно вчитесь тому, як бути більш зосередженим на роботі, як приділяти більше уваги родині та друзям, як більш розважливо витрачати вільний час, як бути більш терплячим та люблячим до самого себе, як бути фізично здоровшим та емоційно врівноваженішим, ну і, нарешті, як знаходити баланс у сучасному житті!
Після багатьох років практики та викладання Аштанга йоги я ніколи не перестаю захоплюватись нею! А усе, що від нас вимагається, – це просто виконувати свою практику!
“Практикуйте і все прийде” ~ Шрі К. Паттабхі Джойс
“Йога – це баланс” ~ Бхагавад Гіта
“З тапасу, через очищення від нечистот, постає досконалість тіла і почуттів” ~Йога Сутри.
Переклад: Svitlana Karamshuk