Шала, до якої ви регулярно навідуєтесь, – це не просто місце для практики асан. Ось як належність до однієї студії може допомогти вам удосконалити всі сфери життя.

Дуже важливо мати зв’язок з місцевою йога шалою. По-перше, шала мотивує вас. Ви бачите інших практикуючих і вам самим хочеться стрибнути на килимок. Коли студенти практикують вдома, особливо початківці, легко відволіктися. Але у шалі вчитель створив простір для практики з певною енергією. Він або вона веде студента, і так розпочинаються цінні відносини між учнем і вчителем.
Відносини між учнем та вчителем добре визначено у стародавніх текстах Індії і часто, перш ніж ми розпочинаємо будь-яке навчання, ми промовляємо мантру з Упанішад:

Om sahana vavatu, sahanau bhunaktu
Saha veeryam karavaa vahai
Tejasvi naa vadhee tamastu maa vidvishaa vahai
Om Shaanti Shaanti Shaantihi

Переклад:

Хай він захистить нас обох (вчителя і учня).
Хай він живить нас обох.
Хай ми будемо працювати разом з великою наснагою.
Хай наше навчання буде плідним і роз’яснюючим.
Хай ми не зненавидімо один одного.
Ом Мир Мир Мир

Sahana означає «разом», і у цьому тексті ми просимо і вчителя, і студента, зберігати певний спокій або толерантність по відношенню один до одного. Після багатьох років практики та садхани вчитель має певні знання, тож для учня його участь дуже важлива, щоб зрозуміти ці знання. Якщо вчитель пропонує громадські роботи, тоді його учні мають спробувати допомогти цьому зусиллю, – це дуже просто. І таке взаємне порозуміння, підтримка і толерантність мають бути присутніми, щоб відбулася передача знання.

Хоча ми і робимо фізичні асани у йога шалі, це дуже відрізняється від вправ у спортзалі. Там ви платите гроші, виконуєте вправи, але зв’язок не виникає. У йозі все по-іншому. Йога передбачає, що існує зв’язок між учнем і вчителем. У шалі вчитель спостерігає за вашою практикою і асанами, де вам потрібна допомога; учні також навчаються у інших учнів. Можливо, хтось є більш просунутим від вас, більш сфокусованим або дисциплінованим, але разом зі вчителем кожен створює гарну енергетику, яку ви і відчуваєте у шалі.

У багатьох відношеннях йога шала не дуже і відрізняється від храму, або місця вшанування, до яких ми йдемо, щоб відчути зв’язок, відійти від матеріальних речей і присвятити наші зусилля для практики. У храмах та церквах священики присвятили своє життя духовності. Вони прокидаються рано-вранці для пуджі (релігійний обряд в традиції індуїзму – Прим. пер.) і цим створюють своєрідну атмосферу, що відвідувачі одразу відчувають. У цьому священному місці люди можуть забути свої негаразди вдома, на роботі і у своєму суспільному житті. Вони можуть бути собою і відчувати себе ближчими до священного. Можна молитися і вдома, але відчуття будуть сильніші, коли ви йдете до храму. З йогою так само.

З гарним вчителем ми можемо віддатися процесу навчання і позитивній енергії навколо нас. Коли я кажу «віддатися», я маю на увазі, що учні залишаються відкритими до настанов, або ж у іншому випадку виникнуть блоки. Ви маєте навчатися зі вчителем без жодного плану і програми. Якщо учень думає, що він все знає або більше за вчителя, тоді енергія не буде перетікати від вчителя до учня. Йога – шлях пошуків; ви шукаєте і навчаєтесь чому-небудь новому весь час. «Я» має бути викреслено з самої йоги, щоб его не блокувало ваш духовний прогрес.
Люди починають переживати зміни шляхом простої дисципліни. Над йогою не владні вільні інтерпретації, тому щоб відчути справжню йогу існують постійні йогічні принципи, або дисципліни, які були знайдені у величних текстах Вед.

Шала, що базується на певних дисциплінах, або принципах, сприяє нарощуванню дисципліни всередині вас. Дуже простий приклад: ви йдете до шали на щоденну практику і вам кажуть приходити у певний час, коли ви починаєте і закінчуєте практику. Наприклад, ваш час – сьома ранку. Тому ви прокидаєтесь о 6-й і приймаєте ванну (пощастило, якщо ви не живете на іншому кінці міста – прим. пер). Ви починаєте слідкувати, що ви їсте напередодні і коли. Йога стає чимось більшим за згинання тіла. Ваше загальне здоров’я починає зміцнюватись, тому що життя стало більш принциповим. Це не трапляється за один день, але дисципліна буде вести вас вашим духовним шляхом.

Багато людей йдуть до ашрамів, щоб перейняти дисципліну, слухати лекції або сатсанги від свамі (почесний титул в індуїзмі, іноді до гуру або вчителя – прим. пер) або духовного лідера. Метою є отримати гарні думки, а коли є гарні думки, то і дії теж будуть гарними. У цьому відношенні шала дуже нагадує ашрам. Вчителі у ашрамах присвятили своє життя практиці. Вони прокидаються рано і присвячують себе учням. Вони хочуть, щоб і учні мали такі самі чудові переживання, як і вони.

Коли ви знаходите правильне йога-середовище, воно притягує вас. Автоматично ваш розум, тіло і душа хочуть повернутися до практики. Як простір розвивається – залежить від вчителя; якщо багато пліток і пустих балачок, така культура і буде проявлятися, а перетворень буде небагато. Якщо вчитель створює духовне середовище з духовними розмовами і думками, тоді розум учня зміниться у багатьох відношеннях. Це не станеться від сидіння вдома на самоті.

Текс: R. Sharath Jois
Фото: Tom Rosenthal
Преклад: Ольга Тоточенко
Джерело: http://www.sonima.com/yoga/yoga-articles/yoga-shala/